Anna Karpińska dla niektórych znana jako Wolska przedstawia przedmioty z mrugnięciem oka na sztukę ludową
Blog > Komentarze do wpisu

Polski pawilon na Expo - ludowa wycinanka

Znamy już zwycięzcę w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej Pawilonu Polskiego podczas EXPO 2010 w Szanghaju. Wizytówką naszego kraju będzie bryła, której elewacja zainspirowana została motywem ludowej wycinanki.


Fot.: Wojciech Kakowski, Marcin Mustafa,Natalia Paszkowska

Autorami zwycięskiej koncepcji jest zespół architektów w składzie: Wojciech Kakowski, Marcin Mustafa oraz Natalia Paszkowska. Propozycją projektantów jest obiekt charakteryzujący się wieloma skośnymi płaszczyznami, który budzić ma zamierzone skojarzenia z misternie składaną papierową kartką. Najbardziej charakterystycznym elementem pawilonu będzie z pewnością zewnętrzna warstwa fasady z wzorem inspirowanym ludową wycinanką.

Fot.: Wojciech Kakowski, Marcin Mustafa,Natalia Paszkowska

Tekst i zdjęcia pochodzą z serwisu Bryła i tam możecie przeczytac więcej na temat tego projektu. Jeszcze więcej informacji, nowości oraz niezłych zdjęć na stronie projektu.

Moim zdaniem jest to nowoczesna bryła z pomysłem. I tak własnie powinien wyglądać idiom ludowy bez wpadania w cepeliadę. Prostota, funkcjonalność, sugestia kraju pochodzenia, wspaniała gra światła słonecznego wewnątrz. Połączenie nowoczesności z tradycją, ale bez dosłowności. Myślę, że nikt w Szanghaju nie minie naszego pawilonu obojętnie, że na każdym wzbudzi spektakularne wrażenie. Wielkie gratulacje dla projektantów: Wojciecha Kakowskiego, Marcina Mustafa oraz Natalii Paszkowskiej. Mam nadzieję, że wkrótce tak fantastyczne projekty zostana przniesione także na polski grunt i tu realizowane.

Wycinanki ludowe: łowicka i kurpiowska były także jedną z inspiracji projektu, który zdobył drugie miejsce.

środa, 13 lutego 2008, shi-ann

Polecane wpisy

statystyka